Chirurgická ocel

I když ze začátku šperky z chirurgické oceli neměly moc velkou oblibu (díky svému tmavému šedému odstínu), dnes je tomu zcela jinak. Šperky z chirurgické oceli se staly oblíbenými hlavně díky vlastnostem kovu, které předčí ostatní kovy jako je stříbro nebo zlato. Navíc jsou ocelové šperky výjimečné designem, zbarvením, povrchovou úpravou a v první řadě hlavně cenou. Navíc, chirurgická ocel je vhodná i pro alergiky.

Chirurgická ocel 316L je nejlepší slitinou pro výrobu šperků, snubních prstýnků a náušnic. A to  zejména pro její vlastnosti:

  • Barevná stálost – na světle šperky z chirurgické oceli nemění barvu, mají svou vlastní UV ochranu, která zabraňuje barevným změnám způsobené vlivem světla.
  • Vysoká tvrdost – materiál z oceli je dosti tvrdý, neohýbá se ani neláme.
  • Odolnost povrchu – povrch je odolnější proti poškrábání nebo oděru než jiné měkčí kovy.
  • Hypoalergenní složení – chirurgická ocel 316L je hypoalergenní, nijak nereaguje s tělními tekutinami, které by uvolňovali jednotlivé složky kovu do kůže nebo těla. Je tedy vhodná pro osoby, které jsou alergické na ostatní kovy, hodí se i pro zahojený piercing.
  • Libovolné zbarvení oceli – ocel lze barvit technologií PVD na libovolný barevný odstín, dále se pro barvení na zlaté odstíny používá technologie IPG se zlacením červného nebo žlutého zlata. Navíc zlacení IPG ionizací je nejkvalitnější způsob zlacení, který zachovává zlacenou vrstvu.
  • Různorodé opracování povrchu – výhodou chirurgické oceli je různorodost opracování povrchu. Chirurgická ocel může mít lesklý, broušený nebo matný povrch.
  • Antikorozní povrch – povrch chirurgické oceli je odolný proti oxidaci a korozi. Chirurgická ocel 316L patří mezi druhy oceli, které jsou odolné proti působení vody, a to jak sladké, tak i slané.

Všechny námi nabízené šperky jsou z chirurgické oceli 316L. Barvené šperky jsou zbarveny technologií PVD nebo zlacení ionizací technologií IPG. Kamínkové šperky obsahují kameny buď  ze zirkonu nebo z křišťálu. Do našeho e-shopu zařazujeme šperky vysoce kvalitní, nevšedního designu a osvědčené spokojenými zákazníky.

Co je chirurgická ocel?

Chirurgická ocel nese označení „316L“. Z tohoto odolného materiálu se v dnešní době vyrábí převaha šperků, zejména náušnic a prstenů, a řadí se mezi kovy, které jsou hypoalergení. Například taková bižuterie obsahuje vysoký podíl niklu či niklových solí, které alergie způsobují. Chirurgická ocel je velmi odolný a tvrdý kov, proto není tak náchylný na mechanické poškození. Dalším plusem je dlouhá životnost chirurgické oceli, a proto je velice vhodná na výrobu prstýnků a šperků. Jak bylo zmíněno výše tak označení „316L“ není ledajaké, vychází z normy, která nařizuje obsažení určitých kovů v této směsi. Chirurgická ocel je kov nepodléhající korozi. Barva materiálu má světle až tmavě šedivou/ocelovou barvu. Rozdíl v barvách šperku udává, zda je použita broušená nebo leštěná úprava. Označení „chirurgická“ se používá proto, že se dříve z tohoto druhu kovu vyráběly chirurgické nástroje.

Chirurgická ocel jako materiál na výrobu šperků

Nejčastěji vysoko jakostní ocel s označením 316L, je nejvhodnější pro výrobu prstenůnaušnic a náramků. Používá se ve farmaceutickém průmyslu pro výrobu tělních implantátů. Je odolná vůči neoxidujícím kyselinám a důlkové korozi (díky příměsi molybdenu), neohýbá se, neláme se, nemění barvu, na povrchu se netvoří žádné skvrny, je hypoalergenní (nejsou na ni prakticky žádné alergické reakce – pokud se alergie objeví, jde spíše o alergii na ošetřující mastičky, či šperk tlačí na místo vpichu), neuvolňuje žádné niklové soli, či minimálně – samotná chirurgická ocel sice určité množství niklu obsahuje, ale leštěním vzniká na povrchu vrstva, která uvolňování niklu zabraňuje. Přesto se velice vyjímečně najdou jedinci trpící alergii na nikl (zhruba 10% populace). Výhodou materiálu je jeho nízká cena, trvalý vzhled, snadné čištění či dlouhá životnost. Nevýhodou je velká váha. Nevýhodou také může být, zejména u masivních náramků její odolnost – při úrazech zaháknutím může dojít opravdu vážným zlomeninám. Někteří odborníci doporučují používat chirurgickou ocel až po zhojení piercingu po aplikaci titanu nebo bioplastu – u méně kvalitních výrobců může docházet k nepatrnému úniku niklu či mědi do organismu. U kvalitních šperků je ovšem toto riziko prakticky nulové. (U prodejců šperků – platí i ostatní materiály – žádejte certifikát kvality a prohlášení o posouzení shody materiálu). Legislativa EU nařizuje, že ocel nesmí předat více niklu než 0,2 um/cm². Avšak je nutné připomenout, že ne všechny druhy ocelí, které se vyskytují na trhu, splňují toto kritérium. Tuto směrnici v podstatě splňují oceli s označením 316L resp. 316LVM.

Nerez-ocelová slitina typu 316 má toto složení:

Železo [Fe] 62,045 – 72 %
Uhlík [C] Chrom [Cr] 16 – 18,5 %
Nikl [Ni] 10 – 14%
Molybden [Mo] 2 – 3 %
Mangan [Mn] Křemík [Si] Fosfor [P]Síra [S]


Sponzorované odkazy:


Luxusní vibrátory, které ocení každá i ta nejnáročnější žena. Jízdní kola jsou vhodná pro všechny. Svítící tyčinky a náramky na Vaší párty za super ceny.
Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!